Bystrzyca Górna

Bystrzyca Górna mała miejscowość pomiędzy Świdnicą, a Lubachowem i Zagórzem Śląskim. Położona wzdłuż rzeki Bystrzycy w wąskiej dolinie.

Do miejscowych atrakcji należą wysokie wiadukty obecnie nieczynnej linii kolejowej. W okolicach znajdują się nieczynne kamieniołomy. Do niedawna stosunkowo łatwo można tu było znaleźć m. in.: duże kryształy hornblendy, apatyt, serpentynity, serpentynit przewarstwowany żyłkami włóknistego chryzotylu czyli (żmijowiec), talk, antofilit, granaty. W chwili obecnej wiele odsłonięć jest niedostępnych (tereny prywatne) lub uległo daleko idącej sukcesji roślinnej.
bystrzyca Wejście do sztolni kopalni rud ołowiu, cynku i srebra Marie-Agnes znajduję się na prawym brzegu Bystrzycy, w masywie góry Przyłęk, pod wiaduktem kolejowym nieczynnej obecnie linii kolejowej. Nie wiadomo kiedy zostało odkryte złoże ani z jakiego okresu pochodzą poszczególne fragmenty kopalni. Nie jest wykluczone, że roboty górnicze na tym złożu trwały od XVI w. do początku XIX w. Na podstawie zapisu w rejestrze górniczym z 1904 r. sztolnia w Bystrzycy Górnej uważana jest za kopalnię rud cynku o nazwie Marie-Agnes. Plan sztolni znajdziecie tutaj. Wyrobiska przebiegają wzdłuż hydrotermalnej żyły barytowo-kwarcowej zawierającej rudy ołowiu, srebra i cynku (galena srebronośna i sfaleryt).

Komentowanie jest wyłączone.