O nas

Jesteśmy rodziną lubiącą wypoczywać spędzając czas w sposób odmienny od preferowanego przez większość polskich turystów. Naszą pasją są wędrówki po górach, ale również w podziemiach starych kopalń i jaskiń. Chcielibyśmy zaznaczyć, że nie próbujemy dorównać grupom zajmującym się intensywną eksploracją czy też dokumentowaniem dostępnych obiektów podziemnych. Nie jesteśmy również „zawodowymi” zbieraczami minerałów, skamieniałości itp. Naszą dewizą jest miłe i ciekawe spędzanie czasu, które łączy w sobie różnorodne pasje, choć z upływem czasu rozwijamy nasze umiejętności oraz dokonujemy zakupu sprzętu umożliwiającego penetrowanie wcześniej niedostępnych obiektów, np. spodniobuty. Oprócz elementów przyrody nieożywionej dokumentujemy też napotkane okazy flory i fauny. Zamieszczane zdjęcia traktowane są przez nas jako przyczynek do wspomnień i są tylko amatorskimi próbami uchwycenia chwili, choć staramy się, aby były one możliwie jak najlepsze.
W wielu miejscach bywaliśmy niejednokrotnie co jest wynikiem stałego zwiększania ilości sprzętu umożliwiającego bardziej detaliczną eksplorację i dokładniejsze poznanie subtelnej specyfiki obiektu ( występujące mineralizacje, efekty świetlne w UV, organizmy żywe tam bytujące i procesy zachodzące w miarę upływu czasu zarówno te naturalne jak i sztuczne – niejednokrotnie o charakterze wandalizmu lub bezmyślności. Pojawiają się też czasami u nas projekty udostępniania dotychczas niedostępnych obiektów lub ich partii,  próby ich ” amatorskiego kartowania”. W wyniku tego wszystkiego niektóre zamieszczane zdjęcia mogą już prezentować stan archiwalny obiektów,  zaś dana fotorelacja może zawierać zdjęcia z różnych okresów.

 

Wiedza

wiedzaW trakcie przygotowań do wyjazdu, przed eksploracją należy przede wszystkim zebrać wszelkie informacje dotyczące niebezpieczeństw jakich w danym obiekcie możemy się spodziewać (takich jak pochylnie, studnie, szyby, grożące upadkiem skały, zaciski-przewężenia itp.), przeanalizować, o ile jest to możliwe, jego plan. Szukając i gromadząc dostępne informacje na temat obiektu szybciej zlokalizujemy go w terenie i znajdziemy do niego bezpieczne dojście. Możliwie pełne zapoznanie się z  dostępnymi informacjami na temat obiektu pozwoli w pełni cieszyć się jego zwiedzaniem.

 

Sprzęt

helmetNa początek do amatorskiego zwiedzania jaskiń i sztolni, o małej deniwelacji (praktycznie poziome), nie potrzeba drogiego, profesjonalnego wyposażenia wystarczy zwykły kask budowlany chroniący głowę przed  urazami w wyniku uderzeń  o wystające fragmenty stropu. Ważne, żeby kask był dobrze dopasowany do głowy i pewnie się na niej trzymał. Dopasowanie i dobre mocowanie zapobiega irytującemu zasłanianiu oczu przez daszek kasku ( ewentualnie można go obciąć) ale również uniemożliwi ześlizgnięcie się go podczas uderzenia. Po pierwszym solidnym „baranku” w strop uwierzycie, że warto go mieć na głowie. Taki kask można kupić, w każdym większym sklepie budowlanym za około 25zł.

Ubrania lub kombinezon

kombinezonDo typowo amatorskiej turystyki podziemnej wystarczą stare ubrania, w które można przebrać się tuż przed wejściem do danego obiektu, a po jego opuszczeniu zapakować je do worka i być względnie czysty. Jednakże, lepszym rozwiązaniem jest zakupienie kombinezonu choćby tekstylnego  np. z demobilu. Sprawdza się on najbardziej w przypadku ciasnych, bardziej wilgotnych i „brudnych” części sztolni, a zwłaszcza jaskiń, w których z natury rzeczy jest dość wilgotno, a spąg, ściany i strop pokryty są zazwyczaj pozostałościami namuliska. Warto, aby strój był jednoczęściowy. Zapobiega to podwijaniu się, którejś z jego części podczas np. pełzania na plecach, pokonywania zacisków.

Rękawiczki: Warto je posiadać, aby uchronić dłonie i paznokcie przed uszkodzeniami w kontakcie z kamieniami/skałami. Dodatkowo chronią je również nieco przed zabrudzeniem co jest szczególnie ważne przy posługiwaniu się aparatem fotograficznym. Mogą to być popularne w ogrodnictwie „wampirki”, które dodatkowo poprawiają chwyt, a są na tyle tanie, że można je traktować jako jednorazówki.

 

Oświetlenie

light

Kolejna rzeczą, którą trzeba mieć ze sobą jest czołówka zamontowana na kasku. Do „niedzielnego” zwiedzania wystarczy tania ledowa czołówka, ważne, aby dawała dość mocne światło (to ona jest zasadniczym źródłem światła podczas eksploracji). Warto mieć ze sobą latarkę ręczną o większym reflektorze, celem doświetlenia dalszych partii sztolni lub jaskini, zaglądania w szczeliny, szybiki i inne trudno dostępne fragment obiektu.  Pozwala ona również na robienie zdjęć aparatem, ponieważ jej światło jest na tyle silne, że zobaczymy „zajączka” na wyświetlaczu aparatu co ułatwia kadrowanie ujęcia. Polecamy mocniejsze czołówki z diodami typu Cree- zazwyczaj posiadają soczewkę z możliwością „zoomu” co daje nam możliwość oświetlenia długich korytarzy.

UWAGA: Z K A Ż D Y M wejściem pod ziemię bierzemy ze sobą minimum po 1 zmianie baterii w czołówkach (dla wszystkich w grupie) oraz ewentualnie 1 zmianę dla większej latarki. Chłód i wilgoć dość mocno daje w kość bateriom, więc warto być przygotowanym na ich wyczerpanie. bo powrót na powierzchnię w ciemnościach jest zarówno stresujący jak i naprawdę bardzo niebezpieczny.

Zdjęcia

slide7

Jeżeli chodzi o wykonywanie zdjęć pod ziemią, warto posiadać dodatkowe źródło światła (osobna lampa błyskowa, reflektory halogenowe itp.). Ważne, żeby światło było możliwie jak najbardziej rozproszone, przy zachowaniu jednocześnie dostatecznej jego mocy. Nie obędzie się również bez ręcznych ustawień aparatu (dłuższy czas naświetlania itp.) oraz stabilizacji aparatu (mały statywik, lub niedrżące ręce :>). W przypadku braku statywu warto robić kilka zdjęć tego samego ujęcia, miejsca na karcie w aparacie wystarczy, a mamy wtedy większą pewność, że chociaż jedno z pośród 5-6 klatek będzie nieporuszone.
Zainteresowanych fotografią odsyłamy po szersze wskazówki na fora dla fotografów. Warto również odwiedzić fora o tematyce eksploracyjnej. Użytkownicy zazwyczaj posiadają w miarę aktualną wiedzę na temat obecnego stanu obiektów oraz mogą dać inne cenne wskazówki.

  • Eksperymentuj
  • Rób kilka ujęć
  • Szukaj podparcia
  • Po wykonanym zdjęciu zakrywaj obiektyw( lepiej chronić niż czyścić)
  • Rozglądaj się za owadami i innymi ciekawostkami
  • Nie dotykaj wiszących nietoperzy
  • W trakcie robienia zdjęć nie zapominaj o bezpieczeństwie
  • Eksperymentuj  z różnymi źródłami światła
  • Pokaż głębię kadru dzięki sylwetkom współtowarzyszy

Komentowanie jest wyłączone