Jaskinia Psia

Bardzo sympatyczna, choć niezbyt rozległa jaskinia o długości ok. 85 m zlokalizowana w skale Biśnika, niedaleko wsi Smoleń w gminie Wolbrom . Otwór wejściowy położony jest w ścianie skalnej na wysokości 1 metra od turystycznej ścieżki wiodącej na szczyt skały. Jest to bardzo ładnie wyglądające wymyte okno. Samą próżnię tworzy korytarz o meandrujacym przebiegu. W części wstępnej jest on przecięty szczelinami, prowadzącymi do powierzchni – powstał w tym miejscu próg wysokości 2,5 m, łatwy do pokonania. Ściany pustek pokryte są mlekiem wapiennym. We wstępnej części jaskini znajdują się dwa wejścia do ciasnego, szczelinowego ciągu bocznego  (patrz plan jaskini).  W głębi korytarza jest miejscami ciasno i miejscami występują kałuże. W końcowej części znajdują się całkiem ładne formy naciekowe oraz niewielkie jeziorko.  Korytarze jaskini leżą blisko sąsiedniej Jaskini Na Bisniku.
Na uwagę zasługują ładnie wymodelowany korytarz i nacieki w kształcie mis, warkoczy, kożuchów oraz polewy naciekowe z jeziorkami wody – kropielnice.
Opracowano na podstawie: Szelerewicz M, Górny A., „Jaskinie Wyżyny Krakowsko-Wieluńskiej„, PTTK „Kraj”, Kraków-Warszawa 1986.

Komentowanie jest wyłączone.