Sztolnia kopalni Rudolf k. Męcinki

Wejście do sztolni  kopalni rud żelaza (hematytu) Rudolf znajduje się  na górze Górzec (Hessberg) – bazaltowym wzgórzu o wysokości 445 m n.p.m.  zlokalizowanej koło miejscowości Męcinka.  Kopalnia Rudolf udostępniała złoża rudy żelaza kilkoma sztolniami. Relacja dotyczy jednej z nich znajdującej się na poziomie 276 m n.p.m.
Otwór wejściowy, z którego wypływa strumyk rdzawej wody, zlokalizowany jest w pobliżu drogi prowadzącej na miejscową Kalwarię.  Sztolnia zagłębiała się w górę na ponad 900 metrów na trzech poziomach. Część, którą eksplorowaliśmy to jej kilkuset metrowy całkowicie obmurowany odcinek . Cały dostępny obiekt jest zalany wodą do wysokości miejscami ok.1 m.. Najprawdopodobniej poziom wody w sztolni podlega bardzo  dużym wahaniom, o czym świadczą zachowane ślady na ociosach. Mniej więcej w połowie dostępnej długości sztolni występuje częściowy ( być może przekopany) zawał, spiętrzający wodę. Po jego pokonaniu możliwa jest eksploracja  dalszych partii sztolni aż do całkowitego, końcowego zawału ( pod strop), z którego wypływa woda. Powierzchnia  zarówno zawału jak i ścian bocznych czy stropu bezpośrednio sąsiadujących z nim, pokryta jest formami naciekowymi związków żelaza ( różne odcienie żółci i brązu) oraz miejscami związków manganu ( kolor czarny). Przypominają one, znane z jaskiń, swoje kalcytowe analogi.
W niektórych miejscach za wspomnianym pierwszym zawałem również występują ciekawe nacieki ( również najczęściej związków żelaza). W zalegającej na spągu wodzie można stwierdzić obecność unoszących się śłuzowato-kłaczkowatych  agregatów kolonii  bakterii oraz  żelowych osadów wodorotlenków żelaza, co stanowi dodatkową atrakcję, zarówno wizualną jak i emocjonalną (przemieszczające się masy w  trakcie poruszania się).
Pozostałości szybu wydobywczego kopalni można wciąż jeszcze odnaleźć w chwili obecnej ma on średnice i głębokość około 5 metrów.
Do penetracji sztolni wymagane są wysokie wodery (najlepiej spodniobuty) i źródło światła.

 

Komentowanie jest wyłączone.