Kamieniołom kwarcu, Izerskie Garby

Zlokalizowany jest około 5 kilometrów na NW od Szklarskiej Poręby. Do wyrobiska można dojść pieszo różnymi drogami np. idąc czerwonym szlakiem przez Wysoki Kamień i grupy skałek występujących w okolicach Zwaliska, szlak ten jest miejscami dość stromy zwłaszcza na odcinku do schroniska. Alternatywną drogą jest podejście szlakiem niebieskim ze Szklarskiej Poręby – Białej Doliny lub od parkingu w Rozdrożu Izerskim zielonym szlakiem pieszym (możliwość zobaczenia sztolni i kamieniołomu w Rozdrożu Izerskim). Nasza grupa „zaliczyła” wszystkie te drogi.
Wchodząc ze szlaku na rozległą hałdę wyrobiska, na wzniesieniu widoczne są budynki zakładowe. Aby dotrzeć do głównej, najbardziej interesującej części kamieniołomu obchodzimy hałdę od strony północnej dobrze widoczną drogą kopalnianą. Prowadzi ona na kilka poziomów wyrobiska. Wymiary kamieniołomu sprawiają, że bardzo trudno, szczegółowo zorientować się jakie minerały na danym piętrze możemy znaleźć. Dla tych którzy mają dużo czasu polecamy zwiedzenie wszystkich poziomów. Z uwagi na bezpieczeństwo nie polecamy prób schodzenia z poziomu na poziom, a korzystanie ze wspomnianej drogi kopalnianej.

Kamieniołom założony został na żyle kwarcu mlecznego wypełniającego dyslokację przebiegającą z SW na NE na odcinku około 10 km o miąższości  około 60÷200 m. Wydobywano tu kwarc mleczny o zawartości SiO2 w środkowej strefie żyły 97 do niemal100%.  Na SE ścianach kamieniołomu widoczne są ciemnoszare hornfelsy powstałe z łupków łyszczykowych w warunkach metamorfizmu termicznego wywołanego intruzją granitów Karkonoszy. Na NW ścianach kopalni występują gnejsy i granitognejsy izerskie. Wszystkie te skały w pobliżu żyły kwarcowej są silnie skwarcowane.  Zobacz plan sytuacyjny na postawie (J.Janeczek. K.Kozłowski, J.Żaba Zbieramy minerały i skały. Wydawnictwo Geologiczne Warszawa 1991)

Oprócz kwarcu (mlecznego, różowego oraz kryształu górskiego i ametystu), można tu znaleźć minerały związane ze skałami metamorficznymi (hornfelsami i skarnami) oraz z żyłami granitów, aplitów i  pegmatytów:  kaolinit,  piryt, chalkopiryt, fluoryt, hematyt, limonit,wollastonit, stilbit, chabazyt, apofilit, tremolit, aktynolit,diopsyd, granaty (grosular i hessonit), hornblenda, wezuwian, kalcyt, skalenie, biotyt, muskowit,  turmalin, epidot, apatyt, tytanit, topaz.

 

Komentowanie jest wyłączone.