Jaskinia ta o długości ok 150 m jest jedną z wielu dostępnych na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Jednak jej rozmiary i brak konieczności używania technik linowych sprawiają, że jest to obiekt warty zobaczenia.
Jaskinia znajduje się w Straszykowej Górze około 2km na SE od wsi Ryczów, w gminie Ogrodzieniec. Starsze źródła określają jej długość na 53 m i stan znany sprzed odkryć z 1984 r. Jest to obszerna jaskinia o poziomym rozwinięciu. Dzięki nowo odkrytym partiom uważana obecnie za jedną z najciekawszych jaskiń jurajskich mimo nieco zniszczonej szaty naciekowej. Interesujący jest meandrujący ciąg korytarzy. Do jaskini najlepiej dojść z Ryczowa od przystanku PKS. Stąd kierujemy się polną drogą na pd-wsch w kierunku Straszykowej Góry. Kulminację tego wzniesienia stanowi skałka z betonowym słupem triangulacyjnym. Po pokonaniu grzbietu góry skręcamy na południe w opadającą dolinkę. Jaskinia znajduje się w skałkach na lewym zboczu doliny. Wejście do jaskini stanowi ładny, prostokątny, obszerny otwór rozpoczynający równie obszerny korytarz wznoszący się ku górze. Po wschodniej stronie sali znajduje się drugi – mniejszy otwór wyprowadzający na rodzaj malowniczego balkonu na skałę nad dnem doliny. Możliwe, że pod wieloma metrami namuliska w pierwszej komorze mogą kryć się kolejne korytarze, wskazuje na to duży otwór wejściowy i dobrze rozwinięty dalszy system jaskini. Omawiane partie jaskini są na tyle widne, że można je zwiedzać bez problemów nawet bez sztucznego światła. W dalszej części korytarz obniża się doprowadzając do kominka wychodzącego na powierzchnię. Jest to zarazem najdalsze miejsce znane do lat 80- tych XX w.
Dalej przez niski przełaz można dostać się do kilkudziesięciometrowej długości korytarza o meandrującym przebiegu Główny ciąg korytarza ma różną wysokość przy mniej więcej stałej szerokości (ok.80cm). Jego ściany składają się z mocno skruszałych fragmentów wapienia scalonych kalcytowym spoiwem co powoduje, że wygląda on jak tunel w ścianach jednego z jurajskich zamków. Na końcu korytarza znajduje się komin. Końcowe partie odkryte w 1984 roku posiadają imponującą szatę naciekową w postaci pól ryżowych, pizolitów i innych.
Na podstawie www.it-jura.pl/pl/jaskinie.php?go=wstraszy