Pole Marta to niewielkie pole wydobywcze znajdujące się w centralnej części obszaru kopalni „Wolność”, zlokalizowane jest częściowo na wschodnim stoku góry Krowiniec i bezpośrednio pod korytem rzeki Jedlicy. Nie posiada ono głównych wyrobisk udostępniających złoże, przez co wydobyty urobek transportowany był przez pole „Wolność” szybem „Głównym” na powierzchnię. Na tym obszarze zachowały się tylko dwa niewielkie wyrobiska, oba znajdują się na lewym brzegu rzeki Jedlicy u podnóża góry Krowiniec. Pierwsze z nich sztolnia „Marta”, której wylot jest położony dokładnie naprzeciw niewielkiego mostku na Jedlicy i znajduje się na wysokości około 580 m.n.p.m. Okno sztolni to betonowa około dwumetrowa studzienka, a sama sztolnia to wąski chodnik o przekroju około 1 x 1,8m, na całej długości 25 m posiadający obudowę betonową. Początkowo kieruje się ona na zachód, po około 15m znajduje się w niej szybik o głębokości około 2,5 m, który prowadzi na dolny poziom, na którym sztolnia skręca na południe i po czym po kolejnych 15m doprowadza do następnego szybu o przekroju ok.1,1 x 1,6m . Jego wylot zabezpieczony jest ruchomą kratą, a sam szyb jest prawie całkowicie zalany wodą (stwierdzono poprzez nurkowanie, że zalany szybik ma 15m głębokości i na tym poziomie łączy się z chodnikiem prowadzącym do kolejnego wąskiego szybu).Czasami podczas niskich stanów wody, w szybiku tym można obserwować skałę, w której wydrążono sztolnię (tzw. hornfels zielony). W chwili obecnej trwają dyskusje co do przeznaczenia tej sztolni.
Kilkadziesiąt metrów powyżej wspomnianego wcześniej mostku na Jedlicy, tuż przy asfaltowej drodze znajduje się wylot drugiej ze sztolni. Najprawdopodobniej jest to stara niemiecka sztolnia „Martha”, którą stanowi wąski wijący się chodnik bez bocznych odnóg o długości kilkudziesięciu metrów i przekroju około 1 x 1,7 m zakończony przodkiem. Wszystko wskazuje na to, że była to sztolnia poszukiwawcza.
Na podstawie
http://www.podziemia.eu/wolnosc.html
Zagożdżon K., Zagożdżon P., Stan obecny niektórych sztolni kopalni „Wolność” w Kowarach,
[w:] Grodzicki A., Lorenc M.W., Uczniowie Agricoli, materiały z konferencji górniczej w Kowarach z 1999 roku, Jelenia Góra, 2002